Karta Dużej Rodziny
Co to jest Karta Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych, sklepów czy księgarni na terenie całego kraju. Posiadanie Karty dużym rodzinom ułatwia dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia.
Karta została wprowadzona ustawą z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny.
Aby skorzystać ze zniżki, pokaż swoją Kartę Dużej Rodziny. Korzystając z Kart, nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu. Miejsca, które oferują zniżki, są oznaczone specjalnym znakiem:
„Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny" (takim jak poniżej).
Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?
Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, czyli rodziny w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek. Karta przysługuje niezależnie od dochodu. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio natomiast dzieci z tych rodzin do 18. roku życia lub do ukończenia nauki (maksymalnie do osiągnięcia 25 lat). Wyjątkiem są dzieci powyżej 18. roku życia z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym - one mogą korzystać z KDR przez okres ważności orzeczenia. Dotyczy to także rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Warunki te należy spełniać w chwili składania wniosku.
Jeśli w chwili składania wniosku rodzic (rodzice) nie mają na utrzymaniu co najmniej trojga dzieci spełniających wymienione wyżej warunki, Karta Dużej Rodziny przysługuje jedynie rodzicowi (rodzicom) lub małżonkowi rodzica.
Forma karty
Karta jest wydawana w formie „ karty tradycyjnej” ( dokument z tworzywa sztucznego , ma takie wymiary, jak karta płatnicza (54 x 85,6 mm) lub „ karty elektronicznej” ( realizowanej przy użyciu oprogramowania dedykowanego dla urządzeń mobilnych).
Wniosek o wydanie karty lub duplikatu
Karta oraz jej duplikat są przyznawane i wydawane na wniosek członka rodziny wielodzietnej (nie musi być to rodzic).
Składając wniosek o przyznanie Karty należy przedstawić:
- w przypadku rodzica: oświadczenie, że rodzic miał lub ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci oraz że nie miał/ nie ma ograniczonej ani nie był/nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej
numery PESEL co najmniej trójki dzieci - w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia, które uczą się w szkole lub szkole wyższej – oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
- w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
- w przypadku osób pełnoletnich przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
Osoby, które nie posiadają numeru PESEL, powinny złożyć wymienione dokumenty oraz dodatkowo oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających prawo do przyznania Karty, w szczególności:
- w przypadku rodzica – dokument potwierdzający tożsamość;
- w przypadku małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa;
- w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
- w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość;
- w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość;
- w przypadku cudzoziemców mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poza dokumentami wymienionymi powyżej, okazuje się dokument potwierdzający prawo do zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zagubienie Karty Dużej Rodziny
W przypadku utraty Karty Dużej Rodziny należy złożyć wniosek o wydanie duplikatu karty (taki sam wniosek jak o wydanie karty) i dołączyć do niego oświadczenie o powodach wydania duplikatu oraz potwierdzenie dokonania wpłaty za wydanie duplikatu.
Od 9 czerwca 2021 roku opłata za duplikat i za domówienie tradycyjnej formy Karty wynosi 10,00 zł.
Wpłaty należy dokonać przelewem na konto Ośrodka Pomocy Społecznej na nr 77 1240 3868 1111 0010 2531 6796 W tytule przelewu należy wpisać: Opłata za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny lub opłata za zamówienie dodatkowej formy Karty Dużej Rodziny.
Wersja elektroniczna w aplikacji mObywatel
Od 9 czerwca 2021 r. każdy posiadacz Karty Dużej Rodziny – niezależnie od tego, czy do tej pory miał ją w wersji tradycyjnej, elektronicznej, czy obu – może z niej korzystać dzięki aplikacji mObywatel. Osoby posiadające wyłącznie Karty tradycyjne nie muszą wnioskować o domówienie elektronicznej formy i płacić za to.
Miejsce składania wniosków
Wnioski o przyznanie Karty Dużej Rodziny można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej , ul. Mała 3 pok. 5, od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 – 15.30, tel./fax 91 3813786, 91 3814282
Czas oczekiwania
Czas oczekiwania na tradycyjną (plastikową) Kartę Dużej Rodziny wynosi około miesiąca ( w zależności od dostarczenia Kart z Wytwórni Papierów Wartościowych ).
Po otrzymaniu smsa, że karta jest do odbioru, należy ją odebrać osobiście ( za okazaniem dowodu osobistego ) w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dziwnowie.
Partnerzy KDR – jak zostać partnerem KDR
Firmy i instytucje, które chcą dołączyć do programu Karta Dużej Rodziny mogą zrobić to online. Wystarczy, że wypełnią i wyślą e-deklarację.
Nowy Moduł Obsługi Partnera w ramach programu Karta Dużej Rodziny dostępny na stronach rodzina.gov.pl oraz empatia.mpips.gov.pl ułatwia przystąpienie do programu.
Jak się zgłosić?
wystarczy wypełnić e-deklarację, poprzez wskazanie m.in. jakie zniżki chce się zaoferować. Po uzgodnieniu warunków współpracy Minister Pracy i Polityki Społecznej lub Wojewoda (w przypadku podmiotów działających lokalnie) podpisze z firmą lub instytucją umowę.
E-deklaracja ułatwi szybkie dołączenie do programu, przyspieszy cały proces, a także usprawni pracę jednostek odpowiedzialnych za zawieranie umów z nowymi partnerami.
Status partnera programu to szereg korzyści, takich jak wzrost rozpoznawalności czy też pozyskanie grupy lojalnych klientów. Swoją Kartę odebrało już ponad 1,3 mln osób, a prawie 1,5 mln złożyło wnioski o jej wydanie. W sumie w Polsce jest 3,4 osób w rodzinach wielodzietnych. Dodatkowo partnerzy mogą posługiwać się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny” w materiałach informacyjnych i promocyjnych.
Liczba partnerów Karty Dużej Rodziny systematycznie rośnie.
W programie uczestniczy już ponad 1000 firm i instytucji, które oferują zniżki dla rodzin w ok. 10,5 tys. miejsc w całej Polsce.
Lista partnerów oraz szczegóły ich ofert skierowanych do rodzin wielodzietnych są dostępne i na bieżąco aktualizowane na stronie: www.rodzina.gov.pl
Uwaga:
Zachodniopomorska Karta Rodziny i Zachodniopomorska Karta Seniora to odrębne Karty i nie można używać ich zamiennie.
Każdy z tych programów ma inną ofertę i przed skorzystaniem ze zniżek należy się upewnić, czy posiadacie Państwo właściwą kartę.